Väpnad fritagning vid ungdomshem

Publicerad 4 december 2015 kl 13.45

Inrikes. Polisen i Uppsala utreder sedan igår kväll en väpnad fritagning av en brottsdömd 18-åring. Brottet skedde på ett ungdomshem i trakterna av Ulleråker där minst en gärningsman hotade vårdpersonal på institutionen innan han flydde tillsammans med 18-åringen.

Dela artikeln

Strax före 19:00 igår kväll inträffade händelsen på ungdomshemmet. En intagen befann sig i en rökruta tillsammans med en vårdare när en beväpnad gärningsman dök upp och hotade vårdaren som tvingades lämna ifrån sig sin nyckel. Med hjälp av den kunde de låsa upp en grind och fly från platsen i en personbil.

Bilmodell och registreringsnummer är för närvarande inte känt.

– Vi har ingen uppgift idag på vad det är för personbil, säger Christer Nordström vid Uppsalapolisen till Fria Tider.

Den fritagne 18-åringen betraktas inte som farlig för allmänheten.

– Han bedöms inte som farlig vad jag kan se här.

Det framstår som oklart hur många som varit inblandade i den väpnade fritagningen, men enligt Christer Nordström så kan det röra sig om två gärningsmän. Huruvida någon ska ha varit maskerad är inte heller utrett i dagsläget men det verkar inte så.

– Det finns inga sådana uppgifter här, men man kommer ju att höra personal här idag, säger Christer Nordström och fortsätter:

– Enligt de första handlingarna som jag ser så finns det ingen sån notering där.

Presstalesmannen understryker att vissa omständigheter fortfarande är lite oklara. Själva brottstypen menar han dock är ovanlig.

– Det är väl inte särskilt vanligt numera, vi får väl se vad det här är för någonting när vi får utreda lite närmare, avslutar han.

Christer Nordström känner inte till vad exakt den fritagne 18-åringen ska vara dömd för, men Aftonbladet rapporterade igår om att han ska tillhöra den kvartett som frihetsberövades för rånförberedelser i Norrköping förra veckan. Stämmer den uppgiften är 18-åringen tidigare dömd för tillgreppsbrott och våldsbrott till ungdomsvård.


Nyheter från förstasidan

Hemtjänstman våldtog 100-åring – slipper utvisning

Domaren Mohamed: "Vore oproportionerligt." Tingsrätten vägrar utvisa Shakir Mahmoud Shakir, 38, efter dådet i Stockholm.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0