Var man - åtalas för sjöfylla trots att han inte körde

Publicerad 19 augusti 2012 kl 00.21

Politik.En man från Tanumshede åtalas för sjöfylla trots att det var frun som satt vid ratten när parets motorbåt stoppades av polisen. Och hon hade inte druckit.

Gilla artikeln på Facebook

Polisen ska ha hört mannen säga till sin fru att backen inte låg i och därmed, i lagens mening, blivit båtens befälhavare.

– Jag var misstänkt för sjöfylleri, men jag har inte kört någonting. De menade på att jag styrde henne, det har jag ju inte gjort, säger mannen till Aftonbladet.

Polisen som ansåg att mannen skötte "en uppgift av väsentlig betydelse för säkerheten till sjöss", vilket enligt sjölagen betyder att man kan dömas för sjöfylleri. Därmed fick parets båt bogseras till land.

Idag säger mannen till Aftonbladet att han anser sin hustru ha blivit "omyndigförklarad".

- Det är diskriminering tycker jag. Så att det skriker om det, säger han.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Folkutbytet

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tröstar Rubio EU-politikerna efter JD Vances tal i München

USA fick stående ovationer i år. Friedrich Merz beskriver det som en "återgång till verkligheten".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Polisen slog till mot Peter Sunde Kolmisoppi. Pirate Bay-profilen erbjuder idag tjänster åt våldsbejakande vänstergrupper.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0