Aftonbladet: Rätt av oss hänga ut oskyldig som terrorist

Publicerad 22 november 2015 kl 14.25

Media. Aftonbladets publicering av Mutar Muthanna Majids bild och namn var lämplig – trots att mannen inte erkänt eller dömts för några brott. Det menar Aftonbladets Lena Mellin i ett uttalande.

Dela artikeln

Polisen hade inte själva vänt sig till media med en bild på mannen, men Aftonbladet fick bilden via polisläckor. Snart visade det sig att den 22-årige irakiern var en vanlig asylsökare på flykt från låg levnadsstandard i Irak, och inte någon terrorist.

Enligt Mellin är tidningens felaktiga uthängning ändå bra eftersom den bidrog till att misstankarna mot den felaktigt utpekade terroristen snabbt kunde avskrivas.

"Polisen tackade medierna för publiceringen eftersom det hjälpte dem att hitta den nu frisläppte mannen. Bild och namnpubliceringen bidrog alltså till att han snabbt kunde avföras ur utredningen", skriver Lena Mellin.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

TV4 kallade dubbelmord antisemitiskt – klandras

Fälls för inslag om attentat utanför judiskt museum.. Granskningsnämnden tar inte hänsyn till att Trump, Merz och andra världsledare använde samma ord.0 

Håller ställningarna, enligt Maktbarometern. Partiet spöar både SVT och Familjen Lundell.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0