Asylkaoset
Illegala afrikanska migranter väller just nu in i Europa.

Aktivist gruppvåldtogs av afrikaner – tvingades till tystnad

Publicerad 7 oktober 2015 kl 10.30

Utrikes. Vänsteraktivisten kämpade för öppna gränser. Då blev hon gruppvåldtagen av afrikanska migranter i ett flyktingläger men tvingades till tystnad för att inte skada den politiska kampen.

Dela artikeln

© Euronews

Den illegala invandringen från Afrika sker främst via Sydeuropa. Här bild från Spanien när hundratals illegala migranter rusar in.

En ung, kvinnlig “öppna gränser”-aktivist som jobbade i ett asylläger vid den fransk-italienska gränsen, har tigit i över en månad om när hon gruppvåldtogs av migranter från Sudan. “De andra bad mig att hålla tyst”, säger hon, skriver Breitbart. Kollegerna ska ha sagt att det skulle skada kampen för en gränslös värld om våldtäkten rapporterades.

Det var en lördagsnatt för en månad sedan som kvinnan – en aktivist i 30-årsåldern –  blev fasthållen i ett duschkomplex i lägret som ligger i italienska Ventimiglia, ett stenkast från den franska gränsen. I duscharna gruppvåldtogs hon av de afrikanska migranterna.

Enligt italienska La Stampa skulle kvinnan ha rapporterat brottet om det inte vore för de andra vänsteraktivisterna som övertalade henne om att det skulle skada drömmen om öppna gränser om sanningen kom ut.

Det olagliga flyktinglägret i Ventimiglia blev så sent som för en vecka sedan rensat och nedstängt av italiensk polis, som mötte motstånd från migranter och beskyddande aktivister.

– Det är avskyvärt, dessa invandrare flyr krig och kommer hit för att söka ett bättre liv. Och detta är Italiens svar, sa då Teresa Maffeis, en ledande vänsteraktivist i regionen.

För två år sen våldtogs en ung kvinnlig socionom på en mångkulturfestival i norra Italien. Den gången var det en illegal invandrare från arabvärlden som var i farten.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Friedrich Merz vald till kansler – trots allt

Efter fiaskot tidigare under dagen. Friedrich Merz fick tillräckligt med röster i andra rundan.0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

AFD kräver nyval efter Merz-fiaskot

Partiet fröjdas efter omröstningen.. Nu pekas Friedrich Merz ut som sämsta kanslerkandidaten någonsin.0 

Trump vill återöppna Alcatraz-fängelset

Ingen lyckades fly legendariska anstalten.. Ska öronmärkas för landets "mest hänsynslösa och våldsamma brottslingar".0 

USA:s ambassad pressar svenska woke-företag

Tvingar dem att omedelbart avbryta mångfaldsprogram.. Jämställdhetsministern hotar med rättsliga följder för företag som lyder.0 

NGO:er kraftsamlar för omedelbart AFD-förbud

Över 50 organisationer organiserar massdemonstrationer.. Skattefinansierade "civilsamhället" ska ge politikerna mod att gå vidare med att förbjuda oppositionen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar läser böcker. Majoritet läser dagligen.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0