ALLT FÄRRE: Andelen unga som vill ägna sig åt svensk journalistik sjunker kraftigt.

Allt färre vill bli journalister

Publicerad 7 maj 2017 kl 12.08

Media. Det är fortsatt kämpigt för Sveriges journalist­utbildningar att hitta sökande till höstens kurser, rapporterar facktidningen Journalisten. Vid kritiserade Södertörns högskola har tusentals platser försvunnit på grund av bristande antal sökande.

Dela artikeln

Enligt tidningen har marknadsledande JMG tappat trehundra sökande på bara ett år trots att ansökningsreglerna har gjorts om så att man kan söka utbildningen direkt från gymnasiet.

Flera utbildningar har fått lägga ned på grund av brist på efterfrågan. En där det ser mörkt ut finns vid folkhögskolan i Kalix.

– Vi har inte tagit något beslut hur vi gör till hösten. Att hitta en grupp på 12–15 personer som är motiverade, som vi bedömer ska kunna klara utbildningen, är inte så lätt, säger Lotta Löthberg, kursansvarig för Journalistlinjen i Kalix, till Journalisten.

Även vid kritiserade Södertörns högskola sjunker antalet sökande kraftigt. 2015 hade journalistutbildningarna där totalt 4.455 sökande men nu är antalet nere på 2.753, enligt Journalistens siffror.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0