Årets statliga bidrag till SvD: 60 miljoner kronor

Publicerad 11 december 2020 kl 07.01

Du betalar. Svenska Dagbladet beviljas drygt 45 miljoner kronor i statligt presstöd. Detta läggs till det "redaktionsstöd" på 14 miljoner kronor som samma tidning beviljades häromdagen.

Dela artikeln

Mediestödsnämnden meddelade på onsdagen vilka medier fick dela på det nya så kallade redaktionsstöd på 500 miljoner som delas ut i år.

Trots att SvD redan har ett årligt presstöd på 45 miljoner kronor tilldelades tidningen ytterligare 12 miljoner i redaktionsstöd för huvudtidningen och 2 miljoner kronor för "SvD Junior".

Nu släpps listan över de 68 tidningar som får dela på ytterligare 581 miljoner i presstöd, det så kallade driftstödet. Och som vanligt kammar SvD, som beskriver sig som en "obunden moderat" tidning, hem bidragsjackpotten.

Huvudtidningen får som vanligt 40 miljoner kronor och SvD Junior får 5,5 miljoner kronor.

Den näst största bidragstagaren är Göteborgs-Posten, en "oberoende liberal" tidning som i år beviljas 38,5 miljoner kronor i presstöd.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0