Bostadsbubblan
Arkivbild.

Bensinen dyrare än någonsin: 16,26 kronor

Publicerad 6 augusti 2018 kl 10.04

Ekonomi. Med minusränta och rekordsvag krona är bensinen i Sverige nu rekorddyr. Alla ledande bensinbolag har idag höjt riktpriset med tio öre till 16,26 kronor.

Dela artikeln

© Lesula

Riksbankschefen Stefan Ingves.

Den senaste höjningen innebär att riktpriset för en liter 95-oktanig bensin på bemannade stationer landar på 16,26 kronor.

Det är det högsta hittills, enligt TT.

Det tidigare rekordet låg på 16,16 kronor.

Riksbanken motiverar sin minusränta med att "konjunkturen är stark och inflationen är vid målet på 2 procent", varför det behövs en expansiv penningpolitik även framöver.

Samtidigt höjs priset på diesel med tio öre till 15,86 kronor per liter och etanolen högs med tio öre 10,86 kronor.

2015 beslutade den rödgröna regeringen att skatten på drivmedel automatiskt ska höjas varje årsskifte med inflationen plus två procentenheter. Efter årsskiftet i år blev bensin och diesel 30 respektive 27 öre dyrare per liter.

– Det här innebär att Sverige får världens högsta bränsleskatt på bensin och diesel inom ett till två år, sade Bertil Moldén, vd för branschorganisationen Bil Sweden, till TT i slutet av förra året.

Över 60 procent av bensinpriset i Sverige är skatt.


Nyheter från förstasidan

Censurivrare ska portas från USA – EU-makthavare i riskzonen

Utrikesminister Rubios nya besked. "Viseringsförbud för utlänningar som är delaktiga i att tysta amerikaner."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0