Fräck bidragsfuskare krävs på en miljon

Publicerad 7 oktober 2012 kl 14.50

Inrikes.En sjukskriven kvinna i Uppsalatrakten döms att betala tillbaka nästan en miljon kronor efter att ha bidragsfuskat rejält.

Gilla artikeln på Facebook

Kvinnan, som är i 50-årsåldern, lyfte sjukpenning och bostadsbidrag från skattebetalarna samtidigt som hon tjänade stora pengar på att köpa smycken av pantbanker och sälja dem på Tradera.

Nu får hon betala tillbaka 928 000 kronor, enligt en dom i förvaltningsrätten som Upsala Nya Tidning har läst.

Anette Berglund är chef för kontroll- och återkravsverksamheten på Försäkringskassan i öst. Hon säger till Uppsala Nya Tidning att det inte finns någon skarp gräns för vad som är tillåtet och inte, men att verksamhet som är så omfattande att den kan jämföras med ett vanligt arbete kan leda till att arbetsförmågan inte anses nedsatt.

Försäkringskassans utredning visade att kvinnan hade gjort uppemot 150 affärer i månaden.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Tysk vindkraft allt mindre effektiv – "blåser för lite i år"

Produktionen föll 18 procent sedan 2024. Nu föreslås satsningar för att motverka problemen med "opålitligt väder".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0