" /> " /> " />
Foto: Didier Descouens/CC-BY-SA

Blattaria ökar dramatiskt

Publicerad 24 juli 2012 kl 15.03

Inrikes.Antalet anmälda fall av blattaria eller kackerlacka har ökat enormt de senaste fem åren. Detsamma gäller vägglöss. I nästan alla fall är det lägenheter i storstäderna som är drabbade. Orsaken uppges vara ökat resande och handel med second-hand möbler.

Gilla artikeln på Facebook

De senaste fem åren har antalet anmälda fall av blattaria ökat med 1255 procent och antalet fall av vägglöss med 800 procent, enligt färsk statistik från försäkringsbolaget Trygg-Hansa. Under 2011 genomförde enbart saneringsföretaget Nomor 4157 saneringar mot blattaria eller blattodea och 3082 saneringar mot vägglöss. Prognosen för 2012 pekar mot att upp till 6000 saneringar mot vardera skadedjur kommer att behöva utföras.

Orsaken till den enorma ökningen är enligt Håkan Franzén, specialist på hus- och hemförsäkring på Trygg-Hansa, att svenskar åker utomlands samt ökat handel med begagnade möbler på loppmarknader.

Inom den närmaste framtiden väntas en epidemi av vägglöss, eftersom den håller på att bli resistent mot de kemiska bekämpningsmedel som finns idag.

Trygg-Hansas statistik visar att det är framför allt lägenheter i storstäderna som drabbas. Endast 1,5 procent av alla anmälningar av blattaria eller kackerlacka som gjordes gällde fristående hus. För vägglöss var antalet fall gällande fristående hus 15 procent.

Blattaria är allätare och lever på både animalisk och vegetabilisk föda. Dessutom smutsar de ner och luktar illa eftersom de avsöndrar illaluktande sekret. De sprider virus och bakterier som kan ge upphov till salmonella, gulsot och sjukhussjuka.

Vägglöss är aktiva på natten då de kommer fram och suger blod. Bettet kan ge upphov till en allergisk reaktion men vägglöss sprider, vad man vet, inga sjukdomar.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0