Alex Ahrendtsen.

DF vill ta bidrag från politiskt korrekta kulturarbetare – och ge till flyktingar

Publicerad 30 augusti 2016 kl 19.32

Kulturnyheter. Efter att flera danska kulturpersonligheter kritiserat den allt stramare danska invandringspolitiken slår Dansk folkeparti nu tillbaka. Partiet föreslår att 250 miljoner danska kronor ska tas från en statlig bidragsfond för kulturarbetare – och gå till att betala kostnaderna för asylinvandringen istället.

Dela artikeln

– Vi har hört hur frustrerade konstnärerna är och nu vill vi hjälpa dem bli av med sin skam. Hittills har alla andra var tvungna att bidra – skolor, daghem och pensionärer – medan konstnärerna i stort sett varit förskonade. Här finns en möjlighet att bidra med egna pengar i stället för att bara åka snålskjuts.

Det säger Alex Ahrendtsen, Dansk folkepartis kultpolitiske talesman, enligt Jyllandsposten.

Bakgrunden är att flera kända kulturpersoner klagat på att Danmark stramar åt sin asylpolitik. Bland annat förklarade filmregissören Thomas Vinterberg under filmfestivalen i Berlin i vintras att han "skämdes" över att vara dansk.

Dansk folkeparti försäkrar dock att förslaget bara är tänkt att bli verklighet om konstnärerna själva och deras fackliga organisationer går med på det.

Kulturminister Bertel Haarder kallar initiativet "polemiskt" men förklarar att en sådan omfördelning naturligtvis kan ske ifall konstnärerna själva är beredda att dela med sig av sina bidrag.

Fackförbunden verkar dock inte tycka att det är någon bra idé. Katja Holm, ordförande för Danska skådespelarförbundet säger att förslaget är en "straffåtgärd", medan Klaus Hansen, ordförande för Producentföreningen, avfärdar det hela som "oseriöst symbolpolitik", rapporterar Jyllandsposten.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Kulturnyheter

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord

Första gången i modern tid.. "En plats där vi får vila under våra egna gudars blick och inte under främmande symboler."0 

Orwells "1984" förses med varningstext

Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.. Men den nya utgåvan får en så kallad "trigger warning".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0