Expressen mörkar språksignalementet

Publicerad 17 november 2012 kl 12.07

Media.Den hänsynslösa gängmisshandeln av en 87-årig kvinna som försvarade en liten hund i Helsingborg skapar - efter en veckas drev mot Sverigedemokraterna - problem på Expressens redaktion. Kvällstidningens lösning på Helsingborgsproblemet blev att medvetet vilseleda sina läsare genom att censurera vilket språk gärningsmännen talade.

Gilla artikeln på Facebook

För några dagar sedan blev en 87-årig kvinna misshandlad av ett invandrargäng i skånska Helsingborg. Bland annat sparkade invandrarna på den äldre damen upprepade gånger när hon låg ned.

I Helsingborgs Dagblad går tidningens journalist Niklas Tjernström ut med uppgiften att gärningsmännen pratade ett språk som misshandelsoffret inte kände igen.

– Hon berättar att det var totalt fem personer. Fyra av dem var delaktiga i misshandeln, och de pratade på ett språk hon inte kände igen. En femte person, som inte deltog, hörde hon säga några ord på danska. Samtliga ska ha varit i 17, 18-årsåldern, runt 170 centimeter långa och alla var klädda i mörka kläder, sade polisen Nils-Erik Svensson till HD.

När samma händelse skrevs om av Expressen, som ägnat den senaste veckan åt att dreva mot Sverigedemokraterna, saknades av någon anledning uppgiften om språket som kvinnan inte kände igen. Istället lägger Expressens journalist Maria Schultz fokus på det språk som den femte personen talade - danska - trots att han inte deltog i misshandeln.

"Kvinnan uppger till polisen att det var totalt fem personer och fyra av dem var delaktiga i misshandeln. De ska ha varit i 17-18-årsåldern, runt 170 centimeter långa och klädda i mörka kläder. Hon ska även ha hört att en av männen talade danska", lyder Expressens version av nyheten och signalementet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tågrunkande C-pedofil kommer undan med villkorlig dom

Onanerade inför 13-årig pojke – en engångsgrej, enligt tingsrätten. "Det saknas särskild anledning att befara att han kommer att göra sig skyldig till fortsatt brottslighet."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0