FÖR SVENSKT: Förra årets publikdragare "Sune i fjällen" bedöms vara problematisk ur ett mångfaldsperspektiv.

Larmet: För många svenska barn i svensk barnfilm

Publicerad 16 mars 2015 kl 16.13

Kulturnyheter. Det är på tok för lite "mångfald" i de svenska barnfilmerna. I exempelvis Sune-filmerna är det ett problem att så många av karaktärerna har vit hud, enligt skattefinansierade Svenska filminstitutet.

Dela artikeln

© Pressbild

Vänsterprofilen Suzanne Osten ska ordna "mångfalden" åt Filminstitutet.

Filminstitutet har nu tillsatt Suzanne Osten som "barnfilmsambassadör". Tanken är att den 70-åriga regissören och vänsterbyråkraten ska se till att barnfilmerna blir mer mångkulturella i framtiden.

I skottgluggen står särskilt filmerna om Sune – en populär fiktiv tjejtjusare med ljusblont hår. Malena Janson, redaktör för Film i skolan på SFI, säger att hon inte själv har något emot Sune.

– Men det är viktigt att det finns mångfald och att det görs angelägen film som handlar om hur det är vara barn i Sverige idag. Det handlar aldrig om hur det är att vara icke-vit och inte tillhöra medelklassen, säger Janson till Gefle Dagblad.

Svenska filminstitutet kontrolleras i praktiken av en kartell bestående av svenska staten och Bonnierimperiet via SF och TV4. Institutet har bland annat i uppdrag att fördela produktionsstöd till svenska filmer – vilket innebär att filmskapare som vill få bidrag för kommande projekt måste se till att anpassa produktionen till Filminstitutets ideologiska krav.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kristerssons helomvändning: Ska "göra allt" för att utvisa kriminella invandrare

Ändrar sig efter Meya. Ska nu stötta danskt initiativ – som Tidögänget tidigare nobbat – som skulle ha fått Mohamed utvisad.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0