Asylkaoset
Idag soldater imorgon asylhandläggare?

Försvarsanställda ska bli asylhandläggare

Publicerad 8 oktober 2015 kl 21.43

Inrikes. Inte ens Migrationsverkets krisorganisation räcker längre till när invandringen fortsätter att öka. Nu ska försvarets insatsförband sadla om och bli asylhandläggare.

Dela artikeln

Den ordinarie personalen på Migrationsverket är helt överbelastad när nu 1.500 asylsökare om dagen väller in i Sverige. Migrationsverket har upprättat en "krisorganisation" och regeringen en akut krisplan för att hantera anstormningen.

Tidigare idag varnade Sveriges Kommuner och Landsting, SKL, för omfattande skattehöjningar om invandringen ska kunna finansieras.

Och vid ett samverkansmöte mellan myndigheter i tisdags började Migrationsverket och Försvarsmakten planera för hur anställda inom försvarets insatsförband ska kunna sadla om och bli handläggare på Migrationsverket, skriver Ledarsidorna.se.

Fria Tider rapporterade i helgen om hur Sverigedemokraterna nu anklagar regeringen för att bedriva "totalinvandring", ett fenomen som beskrivs så här: "Det är lika fascinerande som skrämmande att se hur ett samhälle mobiliseras till syftet att klara av en enda uppgift: Maximal invandring till varje pris.”


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Majbrasan inte enda hotet mot igelkotten

Årets värsta kväll – för vissa.. Så undviker du att utsätta rödlistade lilla djuret för en plågsam död.0 

SD och regeringen: Avlyssna barn utan brottsmisstanke

Tar nya kliv mot polisstat.. "Verkligheten har fört oss till en punkt där vi måste ta till kraftfulla åtgärder."0 

DO röjde hundratals anmälares uppgifter

Myndighetens webbformulär läckte.. Tvingas betala 100.000 kronor efter att känsliga uppgifter om entnicitet och sexuell läggning hamnat på vift.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0