Det var vid halv sex-tiden på morgonen som någon kastade in en handgranat genom ett fönster till en lägenhet på bottenvåningen i ett bostadshus på Rönnebergsgatan i Landskrona.
– Innehavaren ska ha varit i bostaden när det exploderade, men han skadades inte, berättar polisens presstalesman Calle Persson för Fria Tider.
50-årsåldern
Mannen som bor i den drabbade lägenheten är i 50-årsåldern och under dagen har lägenheten undersökts av polisens tekniker. Förödelsen i rummet som granaten exploderade i blev, enligt polisen, stor.
Calle Persson vill inte svara på om mannen som bor i lägenheten är känd av polisen sedan tidigare.
– Nej, det vill jag inte gå in på, säger han.
Under morgonen knackade polisen dörr i området för att försöka få tag på vittnen till händelsen, men eftersom granaten kastades in så pass tidigt på morgonen tycks ingen ha sett gärningsmannen eller männen.
– Det är nog målsägaren själv som har bäst uppgifter i detta ärendet, säger Persson.
"Vansinnesdåd"
Polisen utgår ifrån att attentatet, som rubriceras som mordförsök, var riktat mot mannen som bor i lägenheten och att denne har en konflikt med den som kastade granaten. Samtidigt understryker Calle Persson att risken är stor att personer som inte är inblandade i konflikten drabbas.
– Det räcker med att någon tar fel på fönster eller han som kastar missar och att den landar utanför när en hundrastare går förbi och träffas av splitter. Det är så lite som behöver gå fel för att någon skadas i ett sådant här ärende, säger han och fortsätter:
– Oavsett om det är riktat mot någon person eller inte tycker jag nog man ska kalla det ett vansinnesdåd.