Arkivbild.

Inget vaktbolag vågar vakta Husby

Publicerad 24 augusti 2017 kl 20.02

Inrikes. Stockholmsförorten Husby skulle få så kallade trygghetsvakter i april i år. Men upphandlingen har försenats. Inget vaktbolag vågar nämligen vakta den invandrartäta förorten, enligt tidningen Mitti.

Dela artikeln

Husby, som ligger på norra delen av Järvafältet, har varit så pass brottsbelastat och otryggt att företagen i centrum förra året stängde sina butiker i protest.

Därför beslutade stadsdelsnämnden i Rinkeby-Kista i februari i år att Husby skulle få trygghetsvärdar med samma befogenheter som ordningsvakter.

Tanken var att trygghetsvärdarna skulle arbeta nära polisen och vara utplacerade redan i april. Men så har det inte blivit. Det är nämligen inget vaktbolag som vill ta på sig jobbet.

– Ingen vågar vakta Husby centrum. Företagarna är åter lämnade i diket, säger Salam Kurda, ordförande i företagarföreningen i Husby, till Mitti.

Husby centrum har visserligen fått övervakningskameror, men det räcker inte för att stoppa kriminaliteten och "kaoset", som Salam Kurda kallar det.

Han menar att löftet om vakter bara var "propaganda" och att Husby är ett "övergivet området".

Personligen tänker Salam Kurda snart flytta från Husby och stänger då ner den butik han drivit där i 30 år. Området är helt enkelt för osäkert för att fortsätta vara i.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0