Asylkaoset

Invandrare vägrar utvisas – hotar kasta spädbarn på polisen

Publicerad 10 april 2016 kl 18.40
Av Mattias Albinsson

Utrikes. TV-bilder som de senaste dagarna fått viral spridning i sociala medier visar hur en invandrare hotar kasta ett spädbarn på poliser i en grekisk hamn.

Dela artikeln

Invandraren tilhör en grupp människor som nekats asyl och bidrag i Europa eftersom de inte kommer från krigsdrabbade länder och därför ska utvisas tillbaka till Turkiet.

I protest mot att tvingas lämna Europa griper en man tag i en några månader gammal flicka och använder henne som vapen mot de chockade grekiska polismännen.

Poliserna drar sina batonger och backar undan, efter ett tag lugnar situationen ned sig och andra TV-bilder visar vad som ser ut att vara flickans mamma tröstar den skräckslagna dottern.

TV-bilderna på de brutala illegala invandrarnas framfart har väckt starka reaktioner i västvärlden. Många frågar sig vad det är för människor som behandlar barn på det sättet och om Europa verkligen borde släppa in dem.

Händelsen har även uppmärksammats av ett flertal tidningar och mediebolag, bland dem brittiska The Sun.

Liknande scener utspelade sig redan i september förra året vid gränsen mellan Serbien och Ungern. Invandrare använde då barn som mänskliga sköldar när de gick till våldsam attack mot den ungerska gränspolisen.

När de ungerska polismännen försvarade sig med tårgas fick de skarp kritik i västerländska medier. På sätt och vis kan man säga att taktiken fungerade, efter attacken med barnen som vapen och sköldar välkomnade framförallt de tyska och svenska regeringarna hundratusentals invandrare från tredje världen.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Kaotiskt vid diskussion om språkbruk i äldre litteratur. "Jag blir inbjuden till att prata om rasism och sen utsatt för rasism."0 Plus

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Spelbolagen har redan bytt regering

Proffsen 70% säkra på maktskifte. Lika säkert är det att L åker ur riksdagen.0 

Ekonominyheter

Nära kritiska 100.000-dollarsgränsen. Samtidigt planerar Bank of America, Goldman Sachs, Deutsche Bank och Citi egna kryptovalutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

DN:s raseri sågas av konkurrenten. "De skulle bara veta" hur höga bidragen egentligen är.0 Plus

Mer från Utrikes

Läkemedelsjättarna ger upp – medicin blir nästan gratis i USA

Plötsligt gick det.. Efter Trumps hot får USA köpa mediciner för tredje världen-priser av Astra Zeneca och Pfizer.0 

USA-trupper till Israel för att övervaka vapenvilan

Skickar 200 soldater.. Ska placeras i Israel för att övervaka vapenvilan i Gaza.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0