SVP:s kampanj för minaretförbud.

Invandringskritiker klart störst i Schweiz

Publicerad 26 juni 2015 kl 07.27

Utrikes. Schweiziska folkpartiet, SVP har nu en tydlig ledning i opinionen och stöds av drygt 26 procent av väljarna, visar en ny opinionsundersökning.

Dela artikeln

Det invandringskritiska partiet har ett stort avstånd till det andra största partiet Socialdemokraterna, som får 19,3 procent av stödet i mätningen från gfs.bern.

Den kraftiga ökningen av asylsökare från tredje världen har gjort att invandringsfrågan hamnat högt upp på den politiska dagordningen. En opinionsundersökning som publicerades i veckan visade att 34 procent av de schweiziska väljarna ser invandringen som den viktigaste frågan idag, rapporterar RT.

SVP är känt för sina frispråkiga reklamkampanjer som i internationell media har anklagats för att vara rasistiska. Ett uppmärksammat exempel är en valaffisch från 2007 som visade hur en grupp vita får sparkade ut ett svart får från Schweiz.

Förra året lyckades partiet med knapp minoritet få igenom ett förslag på en striktare invandringspolitik i en folkomröstning. Den nya lagen fick EU att gå i taket, och en medling för att ta fram en kompromiss mellan partierna pågår just nu.

SVP vill även att det ska bli lättare att utvisa invandrare som inte integreras och att utlänningar ska kunna nekas välfärdstjänster.


USA-kravallerna

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Trump öppnar för att starta krig mot Venezuela

"Han vet exakt vad jag vill ha.". Fredspresidenten har efter mindre än ett år i Vita huset redan hunnit bomba en lång rad olika länder.0 

Kushner drar sig ur lyxbygge på Nato-bombad mark

Efter kontroversen i Belgrad.. Området demolerades när Nato dödade 500 civila serber år 1999.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0