Lavinen i Italien

Oklart hur många som omkom när hotell krossades av lavin

Publicerad 21 januari 2017 kl 12.30
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Ett okänt antal människor befaras ha omkommit i den lavin som krossade ett hotell i Italien tidigare i veckan.

Dela artikeln

Det var i onsdags­eftermiddag som larmet kom in till de italienska myndigheterna. Hotell Rigopiano, som ligger på drygt 1.100 meters höjd några mil från italienska östkusten, hade krossats av en lavin. Larmet var så osannolikt att de larm­operatörer som först tog emot det vägrade tro att det var sant.

På bilder i sociala medier som togs för bara någon vecka sedan syns hur människor badar och roar sig i hotellets utomhus­pool medan andra kopplar av i restaurangen. Nu har hotellet begravts och till stora delar krossats av ett fem meter tjockt täcke av snö, skriver AP. Lavinen tros ha vållats av fyra jordskalv under onsdagen i kombination med kraftigt snöfall.

De första räddnings­arbetarna tog sig fram till hotellet först under torsdagen på skidor eftersom det hårda snöovädret gjorde det omöjligt att ta sig fram med helikopter. Hittills har tio personer räddats från hotellet, rapporterar La Repubblica. Fyra av de räddade är barn.

Italienska räddnings­tjänsten har de senaste dagarna spridit dramatiska videobilder från hotellet som visar den omfattande förödelsen. Videobilderna visar även de igensnöade vägarna i bergs­området som gjort och fortsätter göra det svårt att nå fram med hjälp.

Åklagare Christina Tedeschini är starkt kritisk till att hotellet fortsatte att hålla öppet med tanke på att varningar om lavinfara utfärdats.

– Det där hotellet... Borde det ha varit öppet? frågar hon sig i en intervju med italienska nyhets­byrån Ansa.

Tedeschini har nu inlett en förunder­sökning om vållande till annans död med anledning av att hotellet hållit öppet trots varningarna.

Enligt en kock på hotellet väntade emellertid såväl gäster som personal på att evakuera hotellet när lavinen kom farande. Men vägen var igensnöad och plogbilen kom aldrig.


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Utrikes

Danmark pekar ut USA som säkerhetspolitiskt hot

Nya hotbedömningen efter Grönlandsbråket.. "Använder sin ekonomiska och teknologiska styrka som ett maktmedel, också gentemot allierade."0 

Israels besked: Trumps "gula linje" är nu vår nya gräns

Snor åt sig mer än halva Gazas terroritorium.. Skjuter dessutom ihjäl alla som passerar linjen – inklusive småbarn.0 

Nobbar nya Trump-förslaget. "Vi har ingen laglig eller moralisk rätt att göra det."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg. Efter Sydney Sweeney-kontroversen.0 Plus

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0