Sverige och Pisa

Kd vill förkorta sommarloven

Publicerad 5 januari 2013 kl 20.35

Inrikes.En vecka kortare sommarlov och därmed en vecka längre terminer – så vill Kristdemokraterna motverka försämrade resultat i läsförståelse i svenska skolan, rapporterar TT. Lärarförbundet är kritiska.

Gilla artikeln på Facebook

– Det kan vara en lösning att korta sommarlovet. Det är inte vårt uppdrag som politiker egentligen att säga att [kommunerna] ska korta sommarlovet. Hur man organiserar det här på lokal nivå tror jag man hittar former för, säger Annika Eclund ledare för Kristdemokraternas skolgrupp till Ekot.

Eclund menar att läsförståelse i svenska är grundläggande för all annan kunskap som eleverna ska inhämta och att det därför är alarmerande att resultaten för elever i svenska skolor i läsförmåga sjunker i den internationella PISA-mätningen.

Lärarförbundet å andra sidan menar att det är lärarna det är fel på.

– All internationell forskning och erfarenheter visar att det som verkligen förbättrar resultaten, det är tillgången till välutbildade och kompetenta lärare. Det är detta som krävs, säger Lärarförbundets ordförande Eva-Lis Sirén.

Nästan en femtedel av de svenska eleverna når inte upp till basnivån i läsförståelse. Det är den kunskapsnivå som kan ses som grundläggande för fortsatt lärande. Andelen har ökat från knappt 13 procent till knappt 18 procent sedan 2000. Bland pojkar är det nästan en fjärdedel som inte når upp till den grundläggande nivån. Både pojkar och flickor har tappat, men pojkar har tappat mer och de svagpresterande pojkarna mest, skriver Skolverket.

En stor del av tappet förklaras av den ökade andelen elever med utländsk bakgrund.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0