Åkesson: "Annie Lööf är Sveriges främsta socialdemokrat"

Publicerad 26 augusti 2017 kl 10.30

Inrikes. Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson gillar inte att Anna Kinberg Batra avgått som ledare för Moderaterna. Det kan skada hans eget parti, säger han i en intervju med DN. Dessutom går han till hårt angrepp mot Annie Lööf, som han menar i praktiken arbetar åt regeringen.

Dela artikeln

Enligt Jimmie Åkesson är det Anna Kinberg Batra som varit mest "nykter" i sin inställning till Sverigedemokraterna. Att hon försvinner som Moderaternas partiledare kan således vara dåligt för hans parti.

En mer fientlig moderatledare kan förhindra dialog mellan de båda partierna.

I januari i år öppnade Kinberg Batra för något slags samarbete med SD, vilken den övriga Alliansen var mindre glad åt.

Enligt Åkesson är det framför allt Centerledaren Annie Lööf som stått i vägen och som dessutom gång på gång bromsat in kritiken mot regeringen, senast under sommarens regeringskris som i praktiken slutade med att två ministrar fick gå.

Annie Lööf har bland annat stoppat en misstroendeförklaring mot finansminister Magdalena Andersson, något som skulle ha kunnat sänka hela regeringen. Så sent som idag lördag drog hon tillbaka alla hot om misstroendeförklaringar på grund av regeringens planerade skattehöjningar.

– Det var någon som sa till mig häromdagen att Annie Lööf är den bästa socialdemokraten vi har i det här landet. Hon är den som gång på gång räddar Stefan Löfvens regering, säger Jimmie Åkesson till DN.

Åkesson menar till och med att Liberalernas Jan Björklund egentligen vill avsätta regeringen, men att hans parti inte vill det. Björklund var dock den som under fredagen uppmanade Moderaternas framtida partiledare att stänga alla dörrar till SD och prioritera Alliansen.

Under lördagen håller Jimmie Åkesson sitt årliga sommartal under SD:s sommarfestival i hans hemstad Sölvesborg.


Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Rekordfå internationella adoptioner

"Under 2024 var det endast ett 60-tal barn.". Nu adopteras främst vuxna – barnadoption har blivit en specialitet för lesbiska kvinnor.0 

Svenska Gripen-plan ska patrullera Grönland

Skickas till aktisk insats.. "Sverige har ett ansvar att bidra till säkerheten."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0