Regeringskris i Sverige
Sveriges statsminister Stefan Löfven.

Löfven: SD är fascister

Publicerad 6 december 2014 kl 11.40

Politik. Statsminister Stefan Löfven kallade, i en debattartikel i Dagens Nyheter igår, Sverigedemokraterna för ett "nyfascistiskt enfrågeparti".

Dela artikeln

Möjliga regeringsalternativ för S

S+MP+M
S+MP+C+FP
S+MP+C+KD
S+M

Löfven skriver att han aldrig kommer "agera på ett sätt som ger makten över landets utveckling till ett nyfascistiskt enfrågeparti som vare sig respekterar människors olikheter eller Sveriges demokratiska institutioner."

Epitetet "nyfascistiskt" upprepades under gårdagen av finansminister Magdalena Andersson där hon kallade dem ett "litet nyfascistiskt enfrågeparti". Hon kommenterade dock aldrig hur stora Miljöpartiet är.

Samtidigt med sitt hätska utspel mot SD, lägger Löfven skulden för den uppkomna regeringskrisen på alliansen och deras ovilja att bilda en blocköverskridande röd-grön-blå regering.

"Ska vi ha kaos, bråk och blockpolitik i Sverige eller ska vi ha ett vuxet samarbetsklimat och en konstruktiv diskussion över blockgränsen om hur vi tar vårt land framåt?", skriver han.

Löfven påstår dessutom att Socialdemokraterna är ett parti som står upp för ett "solidariskt samhälle" och att man inte pekar ut "syndabockar".

Löfven skulle behöva bilda regering med, förutom Miljöpartiet, antingen Moderaterna eller med Centerpartiet och ytterligare ett borgerligt parti, för att kunna få stöd från en majoritet av riksdagens ledamöter.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Yttrandefriheten begränsas efter judisk protest: "Det öppna samhällets fiender"

Fredrik Kärrholm (M): "Tyvärr helt nödvändigt". M-toppen presenterar nya tuffa begränsningar "efter den senaste tidens händelser".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0