Löfven till Åkesson om afghanska männen: "Googla humanism"

Publicerad 13 juni 2018 kl 16.35

Inrikes. Statsminister Stefan Löfven drabbade samman med SD-ledaren Jimmie Åkesson under riksdagens partiledardebatt idag.
– Vi har visat ett ord som du, Åkesson, får googla: humanism, sade Löfven.

Dela artikeln

Statsministerns utspel kom efter att att Jimmie Åkesson riktat hård kritik mot beslutet att låta cirka 9.000 afghanska män stanna i Sverige och gå på gymnasiet.

– Varför, herr talman, ska 9.000 afghanska män utan skyddsbehov, som bevisligen har fått sin sak prövad och inte har skäl att stanna i Sverige, ändå tillåtas stanna i Sverige och leva på svenska skattemedel och svensk välfärd när pengarna inte räcker till att laga hålen i välfärden? frågade Jimmie Åkesson.

Löfven svarade att hans regering har "gjort om migrationspolitiken" och att den "ska vara långsiktigt och hållbar". 

– Den innehåller också ett ord som du får googla, Åkesson. Det är humanism. Kom inte och prata med mig om välfärd. Du har mycket luft när du pratar men nu gäller det att komma med substans, Åkesson, sade Stefan Löfven enligt SVT Nyheter.

Innan ordväxlingen ägde rum hade SD-ledaren inlett sitt första anförande med att gå till hårt angrepp mot statsministern.

"Katastrof"
– Det går att beskriva Stefan Löfven som statsminister med ett ord: katastrof, sade Åkesson.

Även andra partiledare tog tillfället att gå i clinch med Jimmie Åkesson, vars parti har rusat i opinionsmätningarna de senaste månaderna.

Aftonbladet-journalisten Kenan Habul skriver på Twitter att Centerns partiledare Annie Lööf fick "den längsta applåden i kammaren för sin attack på Åkesson".

"'Ni har en obehaglig besatthet av nationen', sa hon bland annat. Och även de rödgröna applåderade", skriver Kenan Habul.

Lööf krävde också Åkesson på en definition av rasism:


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Mer från Inrikes

Mohamsson: "Rasister" har synpunkter på att jag heter Mohamsson

Nya L-ledarens antirasistiska brandtal i Almedalen.. Pappa hittade på namnet som "en gest av respekt, tacksamhet och stolthet".0 

Gamla SD-hataren Simona Mohamsson vald till ny L-ledare

Valdes utan motkandidater.. "Van vid att slå i underläge och överträffa oddsen."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0