Lastbil körde in i skolbuss i Kina

Publicerad 10 april 2012 kl 13.01

Utrikes.En tung lastbil körde igår eftermiddag in i en skolbuss i Yangchun i Guangdong-provinsen. Åtminstone två skolbarn dödades, medan femton skadades. Förarna förhörs just nu av polisen som försöker utreda orsaken till olyckan.

Gilla artikeln på Facebook

Olyckan är bara en av flera som involverat skolbussar den senaste tiden, och regeringen har nu vidtagit åtgärder för att få olyckorna att minska. Detta skriver regimtrogna China Daily.

Kina har de senaste åren drabbats av en rad infrastrukturrelaterade olyckor. Förra året dog trettionio människor i en tågkrasch, medan femton fick sätta livet till i en bussolycka i mars i år.

Kina, som av vissa bedömare sägs ha världens största ekonomi, ses ofta som ett land med växtvärk, där tillväxt går före säkerhet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0