Vakt skjuten till döds i statsministerns bostad

Publicerad 9 november 2012 kl 15.45

Inrikes.En vakt i statsministerns bostad har skottskadats så svårt att han senare avled, rapporterar flera medier.

Gilla artikeln på Facebook

Det var vid 13-tiden på fredagen som larm inkom om att en man hittats skottskadad i Sagerska palatset. Mannen avled senare av sina skador. Sagerska palatset är statsministerns officiella residens, men han var inte på plats.

Polisen misstänker inget brott i nuläget och det är fortfarande oklart hur det kom sig att vakten blev skjuten. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska det ha rört sig om ett självmord. Bostaden avspärrades av polis för teknisk undersökning.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Och den uteblivna utvisningen är SD:s och Kristerssons eget fel.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0