Rosengård i Malmö.

Malmös arbetslöshet dubbelt så stor som Sveriges snitt

Publicerad 31 juli 2018 kl 18.01

Inrikes. Arbetslösheten i Malmö är dubbelt så hög som snittet i Sverige. Och medan arbetslösheten har minskat på andra platser, minskar den inte i Malmö, skriver Sydsvenskan.

Dela artikeln

Malmö är inte någon bra reklampelare för de som hävdar att Sverige behöver invandring för att överleva och växa ekonomiskt.

Där slår man nämligen rekord, med dubbelt så hög arbetslöshet som genomsnittet i landet.

Enligt Sydsvenskan har arbetslösheten i Sverige minskat – dock inte i Malmö.

Arbetslösheten i Malmö är 14 procent, vilket tidningen jämför med länder som drabbats hårt av ekonomiska kriser, så som Spanien där arbetslöshet ligger på 16 procent och Italien, med elva procent.

Problemet med den mångkulturella staden är, att det finns så många lågutbildade människor där.

– Nästan alla jobb som anmäls till Arbetsförmedlingen kräver gymnasieutbildning eller mer, säger Josef Lannemyr, analytiker på Arbetsförmedlingen, till Sydsvenskan.

Malmö stad är en av de kommuner i Sverige som har flest invånare med utländsk bakgrund. 2017 var siffran drygt 45 procent, enligt SCB. Botkyrka har 58 procent och Södertälje 53 procent. Dessa två kommuner hade i sin tur i slutet av förra året högst arbetslöshet i Stockholms län: 11,1 procent respektive 13,3 procent.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

"Slaktaren från Kamerun" inför rätta till sist

Hela EU daltade i ett halvår – trots skräcken. Mannen åkte på Europaturné och slängde betongblock på folk från höga byggnader – först nu har han frihetsberövats.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0