Vid elvatiden igår kväll larmades polis och ambulans till nattklubben Yaki-Da på Avenyn i Göteborg efter att en man fallit tre våningar i en trappa inne på klubben. Mannen, som var född 1986, avled natten till idag på sjukhus.
– Han har tagit sig upp på räcket och av någon anledning kanske inte gjort helt rätt. Han har lekt med farliga saker där, konstaterar polisens presstalesman Stefan Gustafsson när han pratar med Fria Tider och tillägger:
– Det är så pass tragiskt, det är en person som har avlidit inatt. Jag vill inte diskutera det mer än att vi kan konstatera att vittnesuppgifter talar om att han uppträtt på ett sätt som kanske inte är lämpligt just där.
Samstämmiga vittnesuppgifter
Polisen utreder händelsen som en olycka och säger att det inte finns någonting som tyder på att mannen knuffats eller att någon annan på något sätt varit inblandad i dödsfallet.
– Däremot har vi vittnesuppgifter som säger att han inte blivit knuffad, att det inte fanns någon person i hans närhet när det här hände, och det är samstämmiga uppgifter, säger Gustafsson.
Dödsfallet ska nu utredas, bland annat för att säkerställa att säkerheten på klubben är tillräckligt hög.
– Det är ett olycksfall i nuläget. Vi ska bara göra en platsundersökning först för att kunna konstatera att vi kan utesluta brister i säkerhet eller att det finns någonting som pekar på något annat än det vi tror just nu, säger Gustafsson.
Klubben höll öppet
Efter att mannen i 30-årsåldern dödsstörtat tre våningar fortsatte klubben att hålla öppet som vanligt och klubbgästerna fortsatte att strömma in. Det är något som flera besökare idag reagerar mycket starkt på.
– Klubben fortsatte som vanligt. Jag tycker att det är helt absurt att de inte stänger ner när något sådant här händer, säger en gäst på klubben till GP.