MP vill införa skatt på engångsgrillar

Publicerad 25 maj 2018 kl 17.20

Inrikes. Miljöpartiet vill införa skatt på engångsartiklar i Sverige, däribland platsprodukter och engånsgrillar. Det förslaget lanserar partiet under sin partikongress, uppger TT.

Dela artikeln

Miljöpartiets partikongress i Västerås i full gång och partiet kommer med flera förslag som man menar ska förbättra Sverige.

Som Fria Tider tidigare skrivit om vill partiets Skåneavdelning redan dubbla flygskatten. Men partiet föreslår nu också en ny skatt på engångsartiklar, så som engångsgrillar och take away-förpackningar.

Syftet med detta är, enligt Isabella Lövin och språkrörskollegan Gustav Fridolin, att människor ska börja använda "flergångsartiklar".

Om inte köp- och slängkulturen försvinner kommer 20 procent av oljeanvändningen gå till plasttillverkning år 2050, enligt Miljöpartiet. Och för att minska användningen behövs det en skatt.

– Vi anser att man måste använda skatteverktyget, säger Gustav Fridolin enligt TT.

Ett annat och kanske mer lockande förslag är att partiet vill göra det straffbart att kasta cigarettfimpar och snus på marken. Detta är redan olagligt, men inte straffbart. Enligt partiet borde den så kallade nedskräpningsboten på 800 kronor även gälla ringa nedskräpning.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Tether hamstrar guld som en centralbank – medan bitcoin kraschar

Stablecoinjätten har blivit tung aktör på guldmarknaden.. Driver upp priset och klarar kryptoturbulensen genom sin investeringsstrategi.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

Starkt Sverigehat på arabiska forum

"Även om hela Sverige brinner – låt det brinna.". Vissa arabiska influerare gör knappt annat än att uppvigla mot Sverige och svenskar.0 

Energimyndigheten skänker 390 miljoner skattekronor till Stegra

Färskt jättebidrag till krisande klimatjätten.. "Statligt stöd är nödvändigt för att industrin ska lyckas med omställningen."0 

Militärforskaren: "Sverige har fler gängkriminella än soldater"

Sågar kaxiga svenska utrikespolitiken.. Militära fakta borde hindra regeringen från att spela stormakt i Baltikum, anser Johan Wennström.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur