Regeringskris i Sverige

Nästan ingen vill ha regering med S och MP

Publicerad 5 december 2014 kl 15.07

Inrikes. Endast 2 procent av väljarna vill se en regering som består av Socialdemokraterna och Miljöpartiet när de får välja mellan olika alternativ. De två partierna hålls dessutom ansvariga för de politiska låsningar som uppstått i riksdagen kring budgetförslagen, visar en opinionsundersökning från DN/Ipsos.

Dela artikeln

Av de tillfrågade i studien uppger 40 procent att någon form av blocköverskridande regering vore det bästa för Sverige. En fjärdedel, 26 procent, vill istället ha en blocköverskridande regering som leds av Socialdemokraterna medan 14 procent föredrar att en sådan regering som leds av Moderaterna.

Stödet för en blocköverskridande regering återfinns bland båda blockens väljare. Endast 2 procent av väljarna tror att en S+MP-regering, det vill säga nuvarande regeringskonstellation, skulle vara bäst för Sverige.

– Min tolkning är att väljarna underkänner statsministerns besked att gå till val tillsammans med Miljö­partiet, vilket skapar frågetecken kring Socialdemokraternas strategi, säger David Ahlin, som är opinionschef på Ipsos, till DN.

Regeringspartierna S och MP hålls också som ansvariga för de politiska låsningar som uppstått i riksdagen kring budgetförslagen. 35 procent anser att regeringen med S och MP bär huvudansvaret. 24 procent anser att Sverigedemokraterna bär huvudansvaret och 17 procent svarar att Allianspartierna är huvudsakligt ansvariga för de politiska låsningarna.

Rödgröna väljare fördelar huvudansvaret mellan SD (38 procent) och allianspartierna (36 procent). En majoritet av alliansväljarna (61 procent) anser att regeringen bär huvudansvaret medan 19 procent anser att SD är ansvariga.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Teorin: Vi har fått skojaren Bohlin för våra synders skull

Guillou om underbarnet som gjorde värnplikt i riksdagen. Har gjort succé med "anlagd skinnskalle, mörkt helskägg och vilt stirrande svart blick".0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Unga svenskar vill att kungen sitter kvar

Nej till Victoria.. Men bland äldre medborgare är vill man ha tronskifte redan nu.0 

Polis roade sig med våld på festival – åtalas

Lämnade kroppskameran av och gick till attack.. Nu åtalas insatsledaren för blodiga insatsen på Åmåls bluesfestival.0 

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0