SvP-demonstrationen i Stockholm

Ett av extremisternas offer

Publicerad 30 augusti 2014 kl 22.58

Inrikes. Denna polishund träffades av en gatsten under dagens oroligheter i centrala Stockholm.

Dela artikeln

Hunden var en av dem som hjälpte till att upprätthålla ordningen på Stockholms gator idag och fick föras till djursjukhuset för omplåstring.

Bilden, som lades upp av en av hundförarna på Instagram, har spridits i sociala medier under kvällen och väckt ilska mot de vänsterextrema motdemonstranterna.

Under den våldsamma motdemonstrationen, som lockade över tvåtusen vänsterextremister, skadades även två polismän lindrigt.


Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Både AFA-grundaren och Expo-grundaren hjälpte till med SD:s vitbok

Mathias Wåg och Tobias Hübinette tackas för hjälpen. Samtidigt går Mattias Karlsson till attack mot Hübinette för att han utmålar honom som gammal nazist.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0