Tidningsdöden
VILL ÄGA MER: Oligarken Carl-Johan Bonnier, 63, är styrelseordförande för Bonnier.

Bonnier försökte ta över SvD

Publicerad 3 november 2014 kl 11.35

Media. Medieimperiet Bonnier inledde under förra året diskussioner med konkurrenten Schibsted om att ta över skattefinansierade Svenska Dagbladet, avslöjar Dagens Industri. Förhandlingarna fick dock avslutas när Bonnier kom fram till att köpet av den krisande tidningen inte var en tillräckligt bra affär.

Dela artikeln

Enligt Dagens Industri strandade diskussionerna när Bonnier – som äger Expressen, Dagens Nyheter, TV4 och en lång rad andra mediebolag – kom fram till att det skulle kosta en kvarts miljard kronor att lägga ned Svenska Dagbladet.

För att försäkra sig mot en sådan eventuell kostnad krävde koncernen därför att Schibsted skulle betala för att bli av med den krisande dagstidningen. Schibsted ville dock ha betalt.

Idag vill Bonnier inte längre köpa Svenska Dagbladet, som har drabbats hårt av tidningskrisen.

– Det finns inget som helst intresse från Bonniers sida att köpa SvD, säger Gunilla Herlitz, chef för affärsområdet Bonnier News, till Bonnierägda Dagens Industri.

I somras fick Bonniertidningen Sydsvenskan grönt ljus av Konkurrensverket för att köpa upp huvudkonkurrenten Helsingborgs Dagblad, vilket innebär att den vänsterliberala ägarfamiljen numera har en monopolliknande ställning på den sydsvenska tidningsmarknaden.

Vid årsskiftet förhandlade Bonnier också om att överta Schibsteds ägarandel i Metro, rapporterar Dagens Media.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0