Michael Wiehe.

Mikael Wiehe får Leninpriset

Publicerad 12 januari 2015 kl 11.41

Kulturnyheter. Jan Myrdalsällskapets stora pris, Leninpriset på 100.000 kronor, går år 2015 till den 68-årigen musikern Michael Wiehe, rapporterar TT.

Dela artikeln

Motiveringen betonar bland annat att Wiehes "konsekventa arbete mot imperialism, rasism och fascism, och rakryggade hållning mot maktens män och kvinnor, är ett föredöme för oss alla".

68-åringen är känd för sina vänsterextrema och politiskt korrekta låttexter och väckte så sent som i höstas uppmärksamhet efter att ha spelat in en hånad musikvideo med den kriminella hiphopgruppen Kartellen.

Priset, som är uppkallat efter kommunistdiktatorn Vladimir Lenin, gick förra året till journalisten och författaren Jan Guillou.

Jan Myrdalsällskapets lilla pris, Robespierrepriset på 10.000 kronor, går i år till författarinnan Sara Beischer.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Kulturnyheter

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären

Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.. "Jag har levt ett rikt och fantastiskt liv, fyllt av musik, kärlek och skratt."0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord

Första gången i modern tid.. "En plats där vi får vila under våra egna gudars blick och inte under främmande symboler."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0