Befolkningsbytet
Centrala Stockholm.

"Nytt Stockholm" måste byggas för att klara invandringen

Publicerad 2 april 2015 kl 20.44

Inrikes. För att kunna ge husrum åt de hundratusentals invandrare från tredje världen som är på väg till Sverige kommer det att behöva byggas bostäder motsvarande ett nytt Stockholm – på bara sex år. Det visar en rapport från Boverket.

Dela artikeln

– Som vi skriver i rapporten handlar det om volymer som vi inte har varit i närheten av sedan miljonprogrammets dagar, säger Boverkets analytiker Bengt J Eriksson till Sveriges Radio.

Totalt handlar det om 600.000 bostäder som måste byggas inom de närmaste 11 åren. Som jämförelse finns idag 430.000 bostäder i hela Stockholms kommun.

För att klara det projektet krävs stora uppoffringar från skattebetalarnas sida, enligt myndigheten.

– Det innebär ju en stor omställning av hela industrin och hela byggandet. Det får också effekter på övrig infrastruktur, att det behövs service och kommunikationer et cetera, säger Bengt J Eriksson till Sveriges Radio.

Enligt en beräkning som Dagens Samhälle gjort kommer det att komma 600.000 asylsökare och anhöriginvandrare till Sverige bara under den nuvarande mandatperioden – vilket motsvarar 120.000 personer om året.

Boverket, som nu har den föga avundsvärda uppgiften att få ekvationen att gå ihop, listar i sin senaste rapport en rad desperata åtgärder. Bland annat föreslår myndigheten att invandrare ska gå före svenskar i bostadskön och att statliga fastigheter och kyrkor ska byggas om till lägenheter åt den nya befolkningen.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen vill kartlägga invandrares brist på PK-åsikter

Ska kartlägga "värderingar" om homosexualitet, abort och skilsmässa. Idag avviker de alltför mycket från regeringens åsikter i frågan, enligt Simona Mohamsson (L).0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp.. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 Plus

Rättsexperter varnar för extremvänsterns publicering

"Kan vara förtal".. Utpekandet av ministerns omyndige son ifrågasätts av jurister.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0