Alltinget i Reykjavik.

Nu fritt fram att häda på Island

Publicerad 4 juli 2015 kl 08.13

Utrikes. Det isländska alltinget har avkriminaliserat hädelse. Motionen hade lagts fram av Piratpartiet, som hänvisade till attentatet mot Charlie Hebdo i vintras, rapporterar Iceland Monitor.

Dela artikeln

Hädelseförbudet har funnits på Island sedan 1940 och medförde böter eller upp till tre månaders fängelse.

Motionen om att göra blasfemi lagligt lades fram av Piratpartiet i januari efter angreppet på den satiriska franska veckotidningen Charlie Hebdo, som hade publicerat karikatyrer på profeten Muhammed.

"Isländska alltinget har skickat ett viktigt budskap om att friheten inte får böja sig för blodiga attacker", skriver Piratpartiet i ett uttalande.

Senaste gången någon dömdes för hädelse i Norden var år 2008, då den finske högeraktivisten Seppo Lehto fick till två år och fyra månaders fängelse för att ha "kränkt" muslimer.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Turistkaos i kontantlösa Sverige

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0