Knivmorden på Ikea
Agneta Bode (S).

Efter Ikea-morden: "Vi måste prata om vilken tillgång invandringen är"

Publicerad 18 augusti 2015 kl 17.56

Inrikes. En 36-årig eritrean har erkänt förra veckans bestialiska knivmord på Ikea i Västerås. Dådet har väckt starka reaktioner.

Dela artikeln

Arbogas kommunalråd Agneta Bode (S) är starkt upprörd och "förskräckt", rapporterar VLT. Men inte på grund av Ikea-morden utan för att det asylboende som den misstänkte 36-åringen bodde på i helgen fick utrymmas efter att man hittat säckar med misstänkt brandfarlig vätska i närheten.

Utrymningen är "djupt tragisk", säger Bode.

– Vi måste prata med våra medborgare om vilken tillgång invandringen är. Redan nu har vi stora brister på arbetskraft inom vissa områden, säger hon till VLT.

Lisa Sannevik vid polisen i Västmanland uppgav igår till VLT att polisen ännu inte hade analyserat de vätskor som fanns i säckarna.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

IS-man skulle genomföra terrordåd – i centrala Stockholm

Terrorattack avvärjd. 18-åringen skulle "i Islamiska statens namn injaga allvarlig fruktan hos befolkningen" i Sverige.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0