Jämställdhetsgruppen består av nio kvinnor.

Bara kvinnor i ny jämställdhetsgrupp

Publicerad 24 augusti 2015 kl 11.59

Inrikes. De rödgröna i Stockholms stad har tillsatt en ny grupp inom stadsledningen som ska ägna sig åt frågor som rör jämställdhet mellan kvinnor och män. Gruppen består helt av kvinnor.

Dela artikeln

© MP

Annika Hjelm (MP) är feminist och antirasist.

Oppositionsborgarråd Lotta Edholm (FP) är kritisk till den feministiska rekryteringen.

– Jag har ingen synpunkt på någon av de här kvinnorna men det är lite märkligt att män ska vara helt orepresenterade, säger hon till Stockholm Direkt.

Gruppen, som bland annat ska pyssla med "diskriminering", består av nio kvinnor leds av Annika Hjelm (MP).

Hjelm, som beskriver sig som en "antirasistisk feminist" berättar att hon intervjuat fler män än kvinnor men att hon trots det valde att endast anställa kvinnor.

– Det är klart att det hade varit bra om det fanns män i gruppen. I alla grupper är det bra med könsblandning, men jag är övertygad om att jag har anställt de personer som kommer att vara bäst för det jobb vi ska göra, säger hon till Stockholm Direkt.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

JD Vance öppnar för krig mot Iran – för "det amerikanska folkets" skull

Flaggar för "ytterligare åtgärder". Men vicepresidenten kände sig samtidigt tvungen att bedyra vem han jobbar för.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0