Asylbränderna

Ny asylbrand i Eskilstuna

Publicerad 24 oktober 2015 kl 13.39

Inrikes. Huvudbyggnaden i Sågarsvedets sommarkoloni utanför Eskilstuna brann ned vid 23-tiden på fredagskvällen. Kommunpolitiker har funderat på att omvandla sommarkolonin till ett asylboende.

Dela artikeln

Branden är den senaste i en rad bränder i tilltänkta asylboenden. Liknande händelser har inträffat på flera håll i Sverige, bland annat Småland och Skåne.

– Huvudbyggnaden är totalförstörd, säger Annica Redlund, länsvakthavande polisbefäl, till Eskilstunakuriren.

Inga beslut hade fattats av politikerna när Sågarsvedet brann ned, men anläggningen var en av dem man tittade närmare på, skrev Eskilstuna-Kuriren tidigare i oktober. Nu återstår anläggningen Åshorn i Trosa, som ägs av Eskilstuna kommun, som kan bli ett asylboende inom kort.

I nuläget finns ingen misstänkt för att ha anlagt branden.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Majoritet av högerväljarna kritiska till Israel

Svenska opinionen allt mer negativ.. Majoritet av KD:s och SD:s väljare har "bristande vandel"-åsikter om Israel nu.0 

Ytterligare nio miljarder till Ukraina

18 Archerpjäser försvinner.. Stödet bygger på en överenskommelse mellan regeringen och Sverigedemokraterna.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0