Asylkaoset

Gränskontroll nu även i Norge

Publicerad 26 november 2015 kl 16.56

Utrikes. Idag infördes gränskontroller och utökade territoriella kontroller i Norge efter beslut från den norska regeringen. Det innebär att svenskar som vill åka in i grannlandet i väst ska vara beredda på att visa dokument som bevisar att de är svenska medborgare.

Dela artikeln

Syftet med kontrollen är att Norge vi få bättre kontroll på flödet av asylsökare till landet.

Gränskontrollen längs den inre gränsen omfattar resande med färjor till Norge från destinationer i Sverige, Danmark och Tyskland. Den utökade territoriella kontrollen omfattar gränsområdena i Östfold och Hedmark mot den svenska gränsen.

Kontrollen innebär att de som reser in måste kunna visa upp giltiga resedokument och övriga tillstånd som kan behövas i det enskilda fallet, till exempel visum. För medborgare i något av de nordiska länderna gäller dock fortfarande den nordiska passkontrollöverenskommelsen om upphävande av passkontroll vid de internordiska gränserna.

Nordiska medborgare behöver inte ha pass eller nationellt id-kort för att resa in i Norge. Men man måste kunna visa att man är medborgare i ett nordiskt land för att tillåtas inresa. Enligt norsk polis kan man visa sin rätt till att resa in i landet med till exempel ett körkort. Saknar man id-handling eller motsvarande kan kontrollen vid resan in i Norge ta längre tid.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Kaotiskt vid diskussion om språkbruk i äldre litteratur. "Jag blir inbjuden till att prata om rasism och sen utsatt för rasism."0 Plus

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Spelbolagen har redan bytt regering

Proffsen 70% säkra på maktskifte. Lika säkert är det att L åker ur riksdagen.0 

Ekonominyheter

Nära kritiska 100.000-dollarsgränsen. Samtidigt planerar Bank of America, Goldman Sachs, Deutsche Bank och Citi egna kryptovalutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

DN:s raseri sågas av konkurrenten. "De skulle bara veta" hur höga bidragen egentligen är.0 Plus

Mer från Utrikes

Läkemedelsjättarna ger upp – medicin blir nästan gratis i USA

Plötsligt gick det.. Efter Trumps hot får USA köpa mediciner för tredje världen-priser av Astra Zeneca och Pfizer.0 

USA-trupper till Israel för att övervaka vapenvilan

Skickar 200 soldater.. Ska placeras i Israel för att övervaka vapenvilan i Gaza.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0