SD:s satsning på hemlösa

Frälsningsarmén: Vi har natthärbärge för svenskar

Publicerad 22 januari 2016 kl 18.19

Inrikes. I onsdagens Fria Tider-artikel om hemlöse Lars uppgavs att Frälsningsarmén i Hornstull hade avvisat en svensk hemlös kvinna med förklaringen att man endast har plats för EU-migranter. Frälsningsarmén vill nu förtydliga hur det ligger till i ett brev till Fria Tider.

Dela artikeln

Enligt Lars Beijer, presskontakt på Frälsningsarmén, stämmer det inte att Frälsningsarmén i princip bara erbjuder platser åt tiggande romer, vilket hävdades i artikeln.

"På vårt akutboende i Midsommarkransen bor inga EU-migranter. Där hade vi 2015 sammanlagt nära 10.000 övernattningar av 387 olika hemlösa gäster", skriver Beijer.

Enligt hemsidan riktar sig boendet i Midsommarkransen till personer som ofta har missbruksproblem eller lider av psykisk ohälsa.

Att man inte längre tar emot svenskar i Hornstull beror enligt Lars Beijer på att Frälsningsarméns socialcenter på Långholmsgatan ägnar förmiddagarna åt dagverksamhet för hemlösa medan man på eftermiddagen välkomnar EU-migranter.

Dessutom driver Frälsningsarmén ett nattboende i Västberga för EU-migranter, enligt Beijer.


Nyheter från förstasidan

Media har redan slagit fast att det var en olycka

Ansvarsfrågan redan utredd – av media. Men på en video från olycksplatsen syns chauffören röra sig utan problem.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0