Våldtäkten på M/S Galaxy

Två häktade för våldtäkten på M/S Galaxy

Publicerad 2 april 2016 kl 14.39
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Två män häktades under eftermiddagen idag på sannolika skäl misstänkta för våldtäkten ombord på Finlandsbåten M/S Galaxy tidigare i veckan.

Dela artikeln

De häktade är två 19-åringar som är invandrare från Bosnien och Hercegovina respektive Irak. Ingen av dem är född i Sverige men den ene av dem är numera svensk medborgare. Båda är folkbokförda i Västerås.

Häktningsframställan lämnades igår kväll in till Stockholms tingsrätt av åklagarna Angelica Runesson och Kristin Morén. Åklagarna hade begärt ytterligare en man, en 18-årig afrikansk invandrare, häktad, men den begäran avslogs av domstolen och han har därför försatts på fri fot.

Här är invandrarna som misstänks för gruppvåldtäkten

De övriga två 19-åringar som tidigare anhållits misstänkta för våldtäkt är inte längre misstänkta.

– De är helt avförda, säger åklagare Morén till Fria Tider.

Häktningsförhandlingarna hölls klockan 14:30, 15:00 och 15:30. De misstänkta närvarade själva vid förhandlingarna.

Våldtäkten utfördes i en hytt ombord på M/S Galaxy någon gång mellan tisdagen och onsdagen då färjan användes för en studentkryssning.

Artikeln är uppdaterad.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Stort antal vapen förbjuds vid jakt – här är listan

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0