Mordet på Ramin Sherzaj

Åklagaren: Motivet är ännu okänt

Publicerad 21 april 2016 kl 14.06

Inrikes. Eftersom utredningen av mordet på den 23-årige afghanen Ramin Sherzaj är inne i ett så tidigt skede kan utredarna inte kan uttala sig om vad det egentligen var som hände.
– Vet inte, svarar chefsåklagare Tora Holst på frågan om vad motivet var till mordet.

Dela artikeln

Liket efter Ramin Sherzaj hittades på onsdagen i Maj strax söder om Sundsvall. Den 4 april hade han dragits in i en bil och kidnappats på Slottsparkeringen i centrala Gävle.

Sju personer, varav sex irakier och en med skyddad identitet, sitter sedan tidigare häktade för människorov. Men mycket mer än så vet polis och åklagare inte i dagsläget.

– Det är ett väldigt tidigt skede av förundersökningen. Vi håller på att formulera misstankar och de som sitter häktade ska förhöras i eftermiddag och imorgon. Därefter vet vi lite mer, säger chefsåklagare Tora Holst till Fria Tider.

Hon kan heller inte uttala sig om vad de inblandade har för relation till varandra.

Vilken dag Sherzaj mördades är också oklart.

– Det är inte möjligt att fastställa eftersom rättsmedicin inte har undersökt det ännu, säger Tora Holst.


Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Eslövskvinna flög hit 26 år yngre mannen från Marocko. Nu slutar relationen med livstids utvisning och ett saftigt skadestånd från skattebetalarna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0 

Sanningssägaren och skådespelerskan Brigitte Bardot är död. Dömda invandringskritikern blev 91 år.0