Dansk folkeparti

Asylsökare kan få utegångsförbud i Danmark

Publicerad 2 augusti 2016 kl 22.00

Utrikes. Såväl danska Socialdemokraterna som Dansk folkeparti ställer sig nu bakom ett förslag som går ut på att begränsa asylsökares rörlighet i samhället.

Dela artikeln

Asyldebatten i Danmark har hårdnat ytterligare efter att fem så kallade ensamkommande flyktingbarn anklagats för våldtäkt och sexuella trakasserier i samband med Langelandsfestivalen i slutet av förra veckan.

Enligt förslaget från Socialdemokraterna och Dansk folkeparti ska man kunna införa utegångsförbud mot unga asylsökare som misstänks vara benägna att begå sexuella övergrepp eller någon annan brottslighet.

– När vi ger unga asylsökare skydd är det knappast orimligt att kräva att de beter sig på ett bra sätt och följer de lagar och regler som gäller i det danska samhället, säger Socialdemokraternas talesman Trine Bramsen till Ekstrabladet.

Socialdemokraterna och Dansk folkeparti saknar egen majoritet i folketinget. För att få en majoritet för förslaget krävs att ytterligare sju ledamöter från andra partier ställer sig bakom det.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

IS-man skulle genomföra terrordåd – i centrala Stockholm

Terrorattack avvärjd. 18-åringen skulle "i Islamiska statens namn injaga allvarlig fruktan hos befolkningen" i Sverige.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Mer från Utrikes

USA:s tidigare utrikesminister har avlidit. Känd för Irakkriget och neokonservatismen.0 

Iran: Inget samarbete med USA så länge de stöder Israel

Ayatollans nya bud.. "Samarbete är inte möjligt så länge USA fortsätter att stödja den fördömda sionistregimen."0 

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0