Den statliga ryska tv-kanalen RT förhindras från att lägga upp material på sin Facebook-sida, skriver RT på din hemsida under torsdagen.
Det som har orsakat blockeringen är att RT sägs ha sänt rättighetsskyddat material från president Obamas presskonferens. Ett automatiskt meddelande från Facebook uppger att det är den ryska kanalen Current TimeTV som har klagat på att RT har sänt deras material.
Men när RT kontaktar Current TimeTV om detta, så får de ett annat svar.
– Vår kanal har inte sänt in något klagomål gällande RT eller någon annan organisation gällande livesändningen, står det i ett meddelande från Current TimeTv till RT.
När RT vidarebefordrar meddelandet till Facebook får de svaret att RT måste överklaga beslutet till högre nivå.
Blockeringen varar till lördag, efter Donald Trumps installation som president, vilket sker under fredagen, uppger RT på sin hemsida.