Slöjstormen
Sveriges EU- och handelsminister Ann Linde iförd slöja.

Ivar Arpi: "Sverige kryper för diktaturer"

Publicerad 13 februari 2017 kl 16.27

Inrikes. SvD-skribenten Ivar Arpi är en av dem som kritiserar att Sveriges kvinnliga regeringsrepresentanter bar slöja under ett besök i Iran i helgen. Han går så långt som att anklaga Löfven för att "krypa för diktaturer".

Dela artikeln

Ivar Arpi påpekar att Stefan Löfvens regering ju varit så tydlig med att stå upp för en korrekt kvinnosyn och att kvinnor ska få bestämma över sina egna kroppar.

”Hans syn på kvinnor är ju helt fruktansvärd”, sade Stefan Löfven själv om Donald Trumps så kallade kvinnosyn i Expressen i oktober 2016.

Förra veckan skrev sedan hans regeringskollega Isabella Lövin i The Guardian om ”Vad Donald Trump kan lära sig av den feministiska regeringen i Sverige”. Lärdomen skulle vara att en kvinna bestämmer över sin egen kropp.

"Spola fram en vecka. De kvinnliga ministrarna i den feministiska regeringen bär alla hijab och håller behörigt avstånd till de iranska ministrarna under handelsdelegationens besök. Vad hände med de feministiska principerna? Vad hände med att en kvinna ska få bestämma över sin egen kropp?", skriver Arpi i en ledarartikel på måndagen och anklagar sedan Stefan Löfvens regering för att "krypa för diktaturer".

"Det är onekligen en intressant diplomatisk strategi regeringen har valt: att ta strid med demokratier och krypa för diktaturer", säger han.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Brittisk advokat berättar om svenske miljardären. Marcus Wallenberg nekar samtidigt till att ha bilat genom Sverige med Epstein.0 

Mer från Inrikes

SD öppnar för Nato-kärnvapen på svensk mark

Ändrar sin hållning.. "Skulle öka avskräckningen gentemot Ryssland."0 

Regeringen krävs på svar om Palantir

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen.. Men oron för politikernas samarbete med ökända övervakningsjätten bygger bara på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0