Nytt mord: Man knivskuren till döds i Haninge

Publicerad 13 februari 2017 kl 18.54

Lag & Rätt. En man avled under eftermiddagen sedan han blivit svårt knivskuren i en lägenhet i Haninge i Stockholms län. Polisen rubricerar händelsen som mord.

Dela artikeln

Polisen fick runt fyratiden på måndagen in ett samtal om att en person ska ha blivit knivskuren i en lägenhet i Haninge.

Polis och ambulans åker till adressen och hittar en svårt skadad man i bostaden.

Klockan 17.40 konstaterar polisen att den skadade mannen har avlidit. Förundersökningen gäller nu mord.

– Den skadade är i nuläget inte identifierad, säger polisen.

Tre personer som befann sig i anslutning till brottsplatsen är hämtade till förhör. Polisen söker fler vittnen till händelsen.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0