Park Geun-hye
President Park Geun-hye.

Sydkoreas president avsätts

Publicerad 10 mars 2017 kl 07.58
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Sydkoreas korruptions­anklagade president Park Geun-hye avsattes under måndagen sedan en enig jury fällt henne i en riksrätt, skriver SCMP.

Dela artikeln

Anklagelserna mot henne handlar bland annat om försök att censurera media, inkompetens, valmanipulation, hennes roll vid en fartygs­katastrof 2014 och hennes bakgrund som dotter till landets tidigare diktator. Men framför allt har det stormat runt hennes relation till Choi Soon-sil, dotter till en ökänd sektledare som uppges ha fått stort inflytande över regeringen och kunnat använda den för egen ekonomisk vinning.

Sedan Park avsatts av riksrätten kan hon nu komma att åtalas i en brottmåls­rättegång. Park förnekar att hon agerat felaktigt.

Sydkoreanernas förtroende för president Park har kollapsat senaste året. I september 2015 uppgav 54 procent av sydkoreanerna att de hade förtroende för landets första kvinnliga statschef, i november ifjol var samma andel mellan 4 och 5 procent.

I december röstade Sydkoreas parlament för att avsätta presidenten med röstsiffrorna 234 mot 56. Då hade ett stort antal ­ledamöter från Parks eget parti vänt henne ryggen.

Korruptions­skandalen som skakat Park Geun-hye och det sydkoreanska president­ämbetet de senaste månaderna kommer samtidigt som situationen på den koreanska halvön är inne i ett känsligt läge. Nordkorea testar ballistiska missiler och Kina är frustrerat över att Sydkorea planerar för ett missilförsvar.

Att Park avsätts väcker starka reaktioner i Sydkorea. Många firar att hon blir avsatt, men hennes få men högljudda anhängare tycker att rättegången är en fars som hotar demokratin. Nyval ska hållas inom två månader för att utse landets nye president.

Demonstration till stöd för Park Geun-hye.
Demonstration emot Park Geun-hye.

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Dieter och Fritz chanslösa mot tredje världen-pinglorna. De är värst – och det folkslaget är allra våldsammast.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0