Bussolyckan i Härjedalen

Chauffören: Dålig väg fick bussen att köra av

Publicerad 3 april 2017 kl 11.43

Inrikes. Trafikolyckan i Härjedalen på söndagen där en buss välte och tre ungdomar omkom kan ha orsakats av dålig vägbana. Det menar i varje fall busschauffören, som säger att det var tjälskott och hål i vägen.

Dela artikeln

Efter den tragiska olyckan i Härjedalen i går har polisen inlett en förundersökning med bland annat rubriceringen vållande till annans död. Men i nuläget finns ingen misstänkt för brott.

– Vi har hört alla som inte behövde köras till sjukhus, säger Peder Jonsson på polisen till Göteborgs-Posten.

Enligt chauffören som körde bussen var det kraftiga så kallade tjälskott och håligheter i vägbanan som gjorde att bussen körde ner i diket.

– Han säger att han inte upplevde något fel på bussen, det fungerade bra allting. Men det var besvärliga tjälskott i vägbanan som fick bussen att gå ur kurs, säger Bergkvara buss vd Göran Mellström som pratat med chauffören till Expressen.

Dessa uppgifter kommer bli en del av utredningen. Men polisen vill inte dra några slutsatser innan utredningen är klar.

Chauffören är i 60-årsåldern och uppges ha en lång yrkeserfarenhet. Även om han var ensam förare på resan ska han ha följt reglerna gällande kör- och vilotider, uppger Bergkvara buss för Expressen. Bolaget har en trafikledare som håller kontakt med bussarna och ska ha ringt upp den 60-årige föraren vid 04.30-tiden på söndagen. Då var det inga problem, enligt bolagets talesperson.

Bussen, en Setra dubbeldäckare årsmodell 2010 som besiktigades i december, har tagits i beslag och ska genomgå en teknisk undersökning. Bland annat ska bussens färdskrivare kontrolleras.

Olyckan inträffade vid 07-tiden på söndagsmorgonen. Den var så allvarlig att tre personer avled omedelbart.

En 14-årig flicka vårdas fortfarande på sjukhus för livshotande skador.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0