Trumps krig mot Syrien
Vladimir Putin.

Putin säker: Påstådda gasattacken en "false flag"

Publicerad 11 april 2017 kl 17.48

Utrikes. Den gasattack som syrisk militär anklagas för att ha utsatt civila för var en så kallad false flag-operation med syftet att misskreditera Syriens regering. Det hävdar Vladimir Putin, som uppger sig ha information om att liknande operationer planeras på andra håll, rapporterar RT.

Dela artikeln

– Vi har fått rapporter från flera källor om att false flags som denna – och jag kan inte kalla det något annat – förbereds i andra delar av Syrien, inklusive i Damaskus södra förorter. Där planerar man att plantera kemikalier och anklaga den syriska regeringen för en attack.

Det sade den ryske presidenten Vladimir Putin under en gemensam presskonferens med Italiens president Sergio Mattarella i Moskva, enligt RT.

Dussintals dödades för en vecka sedan i Idlib­provinsen i norra Syrien i vad som beskrivits som en attack med kemiska vapen. I västerländsk media pekades den syriska regeringen omedelbart ut som ansvarig för dödsfallen, och trots att ingen utredning ännu gjorts om incidenten valde USA redan i slutet av förra veckan att bomba en syrisk flygbas i området. 15 dog i den attacken, enligt syriska källor, varav 9 civila.

Syrien har nekat till anklagelserna och istället beskyllt jihadisterna för att medvetet ha lagrat kemiska vapen i den anläggning som det syriska flygvapnet slog till mot.

Putin jämför situationen med hur det såg ut inför Irakkriget, då USA fabricerade fram bevis för så kallade massförstörelsevapen.

– President Mattarella och jag diskuterade detta, och jag sa till honom att det påminner starkt om händelserna 2003 då USA:s representanter visade upp påstådda kemiska vapen i Irak under ett sammanträde i FN:s säkerhetsråd. Därefter lanserades den militära kampanj i Irak som resulterade i att landet förstördes, terroristhotet växte och att Islamiska staten trädde in på världsscenen, sade den ryske presidenten enligt RT.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0