Mötte IS-terroristen som köpt henne som slav – polisen: Han är en flykting precis som du

Scrolla ned för video

Publicerad 19 augusti 2018 kl 15.50

Utrikes. En yazidisk flicka blev såld som slav av IS. Senare, i Tyskland, stötte hon på mannen som köpt henne – men den tyska polisen ska då ha förklarat för henne att mannen var en flykting precis som hon själv.

Dela artikeln

Ashwaq Ta’lo uppger för den kurdiska nyhetsbyrån Bas News att hon vid 15 års ålder såldes som slav för 100 dollar till IS-medlemmen "Abu Humam" i Irak.

Hon lyckades senare fly IS och hamnade i Tyskland som asylsökare. Efter att ha stött på mannen som köpt henne, denna gång i Tyskland, flyttade hon dock tillbaka till sitt hemland.

Den unga yazidiska kvinnan berättar om hur hon mötte sin före detta slavägare när hon promenerade från sitt boende i Stuttgart år 2016, rapporterar The Times.

I februari i år träffade hon mannen igen, denna gång i Schwäbisch Gmünd utanför Stuttgart.

– Jag frös till is när jag tittade noggrannare på hans ansikte. Det var Abu Humam, med samma läskiga skägg och fula tryne, säger hon.

Detta ska IS-mannen sedan ha bekräftat och sagt:

– Jag är Abu Humam och du var med mig ett tag i Mosul. Och jag vet var du bor, vilka du bor med och vad du gör.

Efter mötet slog Ashwaq Ta’lo med hjälp av sin bror larm till den tyska polisen, som identifierade mannen med hjälp av en övervakningskamera. Polisen ansåg dock inte att det fanns skäl att gripa mannen, eftersom han var registrerad som asylsökare, rapporterar RT.

– I Tyskland spelar det ingen roll vad jag gör. Ingen bryr sig, säger den unga kvinnan, som efter händelsen valde att åka tillbaka till Irak.

– Jag kommer aldrig att återvända, fortsätter hon.


USA-kravallerna

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Trump öppnar för att starta krig mot Venezuela

"Han vet exakt vad jag vill ha.". Fredspresidenten har efter mindre än ett år i Vita huset redan hunnit bomba en lång rad olika länder.0 

Kushner drar sig ur lyxbygge på Nato-bombad mark

Efter kontroversen i Belgrad.. Området demolerades när Nato dödade 500 civila serber år 1999.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0