Fredrik Malm (till höger).

Liberal: Hanif Bali ett hot mot demokratin

Publicerad 22 augusti 2018 kl 11.55

Inrikes. Det är ett hot mot "den liberala demokratin" att Hanif Bali postar skämtbilder om sitt "krig" med Dagens Nyheter. Det anser riksdagsledamoten och Expo-veteranen Fredrik Malm (L).

Dela artikeln

Det är i en debattartikel på Aftonbladet som Fredrik Malm rasar mot sin moderata riksdagskollega Hanif Bali och andra politiska motståndare på högerkanten.

Balis dataspelssatir över sin konflikt med DN är enligt  L-toppen ett uttryck för högerns "aktivism av ständiga övertramp". 

"I förlängningen leder ett sådant förgiftat samhällsklimat, om det driver fram ett politiskt skifte, till slutet för den liberala demokratin. Då får vi ett auktoritärt samhälle", skriver Fredrik Malm.

Malm medger att det visserligen finns "både våldsromantik och hat" även inom vänstern, men att "det är långt ifrån samma omfattning".

Han anklagar Hanif Bali för att ha "använt sig av extremhögerns symboler" och "försökt misskreditera en av Sveriges mest seriösa skribenter vad gäller granskning av Ryssland". Den skribent han syftar på är den vänsterliberale journalisten och konspirationsteoretikern Patrik Oksanen på Hudiksvalls Tidning.

"Övertramp kan alla göra. Men att systematiskt, månad ut och månad in, elda på ett allt mer oförsonligt, polariserat och grovt diskussionsklimat får också konsekvenser", skriver Fredrik Malm i Aftonbladet.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jägareförbundets ordförande hoppar av – till SD

"Fått ett erbjudande som jag har tackat ja till." Peter Eriksson har erbjudits riksdagsplats och toppuppdrag för SD.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0