Sverigedemokraterna
SD-ledaren Jimmie Åkesson.

Jimmie Åkesson börjar säga "hen"

Publicerad 3 september 2018 kl 12.03

Inrikes. SD-ledaren Jimmie Åkesson har börjat använda det könsneutrala ordet "hen". I en intervju med Expressen använde han nyligen det politiskt korrekta nyordet för att beskriva en partikamrat.

Dela artikeln

Det var i en intervju med tidningen Expressen förra veckan som Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson valde att använda det könsneutrala pronomenet "hen".

När Expressen-journalisten frågar Åkesson om att en SD-politiker blivit beskjuten i samband med en bussresa i Töreboda kommun, svarar han:

– Jag har försökt följa det så gott det går, men informationen är väldigt knapphändig. Jag vet inte om hen har uttalat sig än, men jag vet att det är en SD-politiker och jag vet också att partiet varit i kontakt med hen.

"Hen" är en politiskt korrekt nyskapelse som fick sitt stora genombrott 2012, men inte efter någon allmän önskan. Det var feministiska påtryckningar från enskilda bloggare och journalister under den så kallade "hen-debatten" som tvingade igenom begreppet.

2016 användes "hen" 27.076 gånger i svenska medier, mot bara 636 gånger 2006.


Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Bodens kommunalråd åtalas för våldtäktsförsök

Claes Nordmark (S) lämnar sina uppdrag.. "Man kan förstås inte fortsätta som kommunalråd om man är åtalad för försök till våldtäkt."0 

Jomshof om V-toppen: "Hoppas han åker hem"

Kommentaren om Daniel Riazat väcker ramaskri.. Nu kräver Strandhäll att riksdagens talman agerar mot Jomshofs "rasism".0 

Jimmie Åkesson firar 20 år som partiledare

Arbetet med att liberalisera partiet påbörjades 7 maj 2005.. Två decennier senare anses SD-höjdarna nästan rumsrena nog att få ministerposter.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0